Yurt Dışına Çıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt Dışına Çıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt dışına çıkmayı düşünüyor musunuz?

Her geçen gün yurt dışına çeşitli sebeplerden dolayı çıkan kişilerin sayıları artıyor. Kimi insanlar kısa süreli seyahatler için kimileri eğitimleri için kimileri ise yeni bir hayat kurmak için yurt dışına çıkıyorlar.

Yurt dışına çıkmak, yeni ve beklenmedik birçok faktörün ortaya çıkabileceği bir maceradır. Yurt dışına çıkmaya karar verdiğiniz an itibari ile dikkat etmeniz gereken tüm maddeleri listelemeniz gerekir.

Peki yurt dışına çıkarken nelere dikkat edilmelidir?

Yurt Dışına Çıkarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

1. Pasaportunuzu Kontrol Edin!

Pasaportunuzun güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu ülke, pasaportunuzun dönüş tarihinizden sonraki altı ay boyunca geçerli olmasını şart koşar. Dışişleri Bakanlığı, pasaportunuzu süresinin dolmasına en az dokuz ay kala yenilemenizi tavsiye eder.

Pasaport başvurusunun işlenmesi için 10 ila 12 hafta arasında beklemeniz gerekebilir. Bundan daha hızlı bir pasaporta ihtiyacınız varsa, ekstra bir ücret karşılığında hızlandırılmış hizmeti kullanın ve pasaportunuzu dört ila altı hafta içinde alın. Özel hızlandırma hizmetleri bunu daha hızlı yapabilir, fakat çok daha yüksek ücretler talep ederler.

Daha önce alınmış bir pasaportunuz yoksa, başvurmaya gittiğinizde şunları getirmeyi unutmayın:

  • Doğum belgeniz
  • 2 yeni vesikalık fotoğraf
  • Sertifikalı kimlik
  • Pasaport başvurunuz
  • Ödeme

2. Vizenizi Kontrol Edin!

Seyahatiniz için rezervasyon yaparken, seyahat etmek için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Vize, ziyaret ettiğiniz ülke veya ülkeler tarafından verilen ve size orada belirli sayıda gün seyahat etme izni veren bir belgedir.

3. Ehliyetinizi Kontrol Ettirin!

Ehliyetinizin yeterli olup olmadığını öğrenmek yurt dışına çıkarken dikkat etmeniz gereken önemli adımlardan bir tanesidir. Seyahatlerinizi daha fazla kolaylaştırır.

Gideceğiniz yerde bir araba kiralamayı ya da araba kullanmayı planlıyorsanız, uluslararası bir sürücü belgesinin gerekli olup olmadığını kontrol ettirin.

4. İlaçlarınızı Unutmayın!

Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları da mutlaka yanınıza alınız. Hatta orada bulunacağınız süre boyunca kullanacağınız kadarını götürebilirsiniz. Gittiğiniz ülke de kullandığınız ilaçları bulamama ihtimalini unutmayın.

5. Gideceğiniz Yerin Yerel Geleneklerini, Kültürünü ve İnsanlarını Araştırın!

Yurt dışına çıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta; gideceğiniz ülkenin kültürü ve insanlarıdır. Adaptasyon sürecinizi hızlandırmak ve daha kolay ilişkiler kurmak adına araştırmalar yapmaya dikkat edin. Araştırma yaptığınız kaynaklar güvenilir olmalıdır. Gideceğiniz ülkenin insanları ve kültürü hakkında doğru bilgiler içermelidir. Doğru yapılmış bir araştırma ile ülkeye karşı olan yabancılaşma hissinizde azaltmış olursunuz.

6. Hava Durumuna Dikkat Edin!

Gideceğiniz ülkedeki hava durumunu mutlaka kontrol ederek valiz hazırlayın. Gideceğiniz ülkenin mevsim normalleri yaşadığınız ülkedeki mevsim normallerine kıyasla biraz farklı olabilir. Hatta taban tabana zıt olma olasılığı da mevcuttur. Hava durumunu kontrol ederek valizinize ihtiyacınız olabilecek giysilerinizi yerleştirin.

7. GSM Hattınızı Yurt Dışına Açtırın!

Telefon hattınız siz açtırana kadar yurt dışı kullanımına kapalı olmaktadır. Hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmazsanız ne arama yapabilirsiniz ne aranabilirsiniz ne de mesaj atabilirsiniz. Hattınızı mutlaka yurt dışı kullanımına açtırmalısınız. Bunu bulunduğunuz ülkeden ayrılmadan yapmanız şart.

Hattınızı yurt dışına açtırmanın 3 yolu vardır:

  • İlgili operatörün müşteri hizmetlerini aramak,
  • bayisine gitmek,
  • sms göndermek.

8. Uçak Saatinden 2 Saat Önce Havalimanında Olun!

Uçak saatine çok dikkat etmelisiniz. Pasaport kontrolleri uzun sürebilen işlemler olduğu için 2 saat önceden havalimanında bulunmaya dikkat edin. Bu maddeye dikkat etmezseniz uçağa yetişemez ve hayalinizi kurduğunuz ülkeye gidemezsiniz.

9. Restoranlarda Mutfakların Akşam 10’da Kapanma Gerçeğine Karşı Hazırlıklı Olun!

Yunanistan gibi şehirlerde gece yarısına kadar akşam yemeği yeniyorken Fransa, Almanya, İtalya gibi çoğu Avrupa ülkesinde akşam yemekleri daha erken yenmektedir. Bu ve benzeri ülkelerde mutfak saat 10 gibi kapanmaktadır. Gittiğiniz ülkede aç kalma riski ile karşılaşmamak için mutfak saatlerini öğrenmeyi unutmayın.

10. Paranıza Dikkat Edin!

Yurt dışına çıkabilmek için para çok önemli bir faktördür. Yaşadığınız yerden, ailenizden ve sevdiklerinizden uzakta olmanız paraya sıkıştığınız anda kimden yardım isteyebileceğiniz sorusunu karşınıza çıkarır.

Dünya çapında 200’e yakın ülkeye hızlı ve güvenli para transferi yapan PayPorter ile parayı dert etmeyin. Yakınlarınız PayPorter aracılığı ile 7/24 sizlere güvenilir ve hızlı bir şekilde para gönderebilir.
Sizler yurt dışında olmanın keyfini çıkarırken para transferlerinizde PayPorter olarak her zaman yanınızdayız!

PayPorter ile Mümkün

PayPorter, yurt dışına para göndermenin uygun yolunu sunar. Göndericinin PayPorter temsilciliklerinden gönderdiği para, gönderildikten birkaç dakika içinde alıcıya ulaşır. Üstelik yüksek havale masrafları ve sürpriz ücretler gerektirmez. Dakikalar içinde yurt dışına ulaşan paranızı, PayPorter anlaşmalı kurumlarından nakit olarak teslim alabilirsiniz.

PayPorter ile para transferinde maceraya yer yok! Siz maceralarınızı seyahatlerinize saklayın çünkü hızlı, güvenli ve uygun fiyatlı para transferi yapmak PayPorter ile mümkün.

kuikpara

Temsilciliğe gitmeden, para transferi için PayPorter’ın Mobil Cüzdan uygulaması olan kuikpara sizin için harika bir seçenek olacaktır. kuikpara, özgürce para transferlerinizi kolaylaştıran yapay zekâ tabanlı bir dijital cüzdan uygulamasıdır.

Hemen kuikpara’yı iOs ve Android için indirin, telefonunuzu cüzdana çevirmeye başlayın!

 

PayPorter

© 2021 PayPorter Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. – Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.