Yurt Dışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurt Dışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Teknoloji geliştikçe hayatlarımız hız kazanıyor, mesafeler ortadan kalkıyor. Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içerisinde bağlanabiliyoruz. Durum böyle olunca uzun süren hiçbir işlem müşterilere cazip gelmiyor.

Yurt dışına para transferleri günümüzün en çok kullanılan bankacılık işlemlerinden bir tanesi. Günler hatta haftalar süren transfer işlemleri oldukça can sıkıcı durumlara yol açabiliyor.

Yurt dışına para göndermek istiyorsanız işe bunun en hızlı ve en güvenilir yolunu bulmakla başlamalısınız. Peki ya yurt dışına para transferi nasıl gerçekleştirir ve ne kadar sürer?

Uluslararası Para Transferleri Nasıl Çalışır?

Dünya’da uluslararası para transferleri genellikle Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication anlamına gelen SWIFT ağı kullanılmaktadır.

Bu ağ, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının birbirleriyle güvenli, hızlı ve doğru bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

SWIFT ağı, dünya çapında binlerce banka arasında havale bilgilerini iletmek için kullanılır.

Uluslararası Banka Havaleleri Ne Kadar Sürer?

Bankadan bankaya değişiklik gösteren bir işlemdir. Uluslararası banka havaleleri tahmin edilenden daha uzun sürebilmektedir. Havale talebinizi gönderdikten sonra, banka olağan prosedürleri nelerse bunları uygulayacaktır.

Her bankanın kendi kapanış saati vardır. Bu yüzden yurt dışına para transfer talebinizi kapanıştan önce iletmelisiniz. Aksi takdirde işleminiz bir sonraki güne kalmaktadır.

Çoğu uluslararası banka havalesi süresi 1-5 iş günüdür. Fakat bu sürenin uzamasına neden olan bazı engelleyici etkenler ortaya çıkabilmektedir.

Uluslararası Banka Transfer Sürelerini Neler Etkiler?

1. Eksik veya Yanlış Bilgiler

Uluslararası banka havalesi sürelerini etkileyebilecek etkenlerden ilki yanlış veya eksik ödeme bilgileridir.

Herhangi bir bilginin yanlış olduğu tespit edilirse, ödeme kabul edilmez ve geri gönderilir. Böylelikle yurt dışına para transfer süreci uzar.

2. Ödeme Yöntemi

Ödeme yöntemi, uluslararası bir para transferinin ne kadar süreceğini doğrudan etkiler.

Birçok uluslararası para transferi, transfer fonlarıyla aynı banka hesap numarasıyla ödense de, bankalar ve hizmet sağlayıcılar, banka kartı gibi başka ödeme seçenekleri sunar. Seçilen seçeneğe göre transfer süreleri değişir.

3. Aracı bankalar

Paranızın alıcınızın bankasına ne kadar sürede ulaşacağı, nihai varış noktasına ulaşmak için kaç tane aracı bankadan geçmesi gerektiğine de bağlıdır.

Bankanız, alıcınızın bankasıyla doğrudan iletişim kurabilir ya da parayı nihai bankaya taşımak için en fazla üç aracı bankaya ihtiyaç duyabilir.

4. Transferin Yapılacağı Ülke

Paranızın hangi ülkeye gittiğine bağlı olarak, bankaların iletişim kurması için gereken süreyi etkileyebilir.

Banka işlemlerinin hızı, daha yavaş altyapılar, daha sıkı tedbirler ya da dolandırıcılık önleme süreçleri sebepleriyle ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.

5. Dolandırıcılık önleme süreçleri

Yurt dışına para transfer etmek istiyorsanız, güvenliğin de hız kadar önemli olduğunu bilmelisiniz.

Uluslararası para transferlerinin güvenliğini sağlamak için bankalar tarafından çeşitli dolandırıcılık önleme prosedürleri kullanılmaktadır. Bu işlemler, alıcınızın bankasına ulaşmadan önce SWIFT ağındaki en fazla üç bankadan geçebileceği için transferi geciktirebilir. Nihai banka tarafından yapılacak ek dolandırıcılık önleme uygulamaları, transfer için ek süre ekleyebilir. Bu yüzden transferlerinizin süreleri uzar.

6. Tatil Günleri

Uluslararası para transfer süresini yavaşlatabilecek bir diğer faktör de hafta sonu veya tatil olması ve bankanın kapalı olmasıdır. Bu engele takılmamak için takviminizi güncel olarak kontrol edin.

7. Saat Farklılıkları

Ülkeden ülkeye saat farklılıklarının olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

8. Para Birimi Farklılıkları

Para birimini dönüştürmek, transfer işleminde işlem süresini artırabilecek ek bir adımdır.

Bankanıza transferinizi alıcınızın para biriminde gönderip gönderemeyeceklerini sormak veya para birimlerini daha hızlı çevirebilecek bir para transferi hizmeti bulmak dışında bu sorunu çözmek için pek fazla seçenek yoktur.

Bu engellere takılmadan yurt dışına saniyeler içinde para göndermek ister misiniz?

PayPorter İle Tanışın!

Yurt dışına para transferinizi saniyeler içinde gerçekleştirmenizin bir yolunu biliyoruz. PayPorter ile tanışarak yüksek döviz ve havale ücretlerini ödemeden para transfer işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

PayPorter ile sevdikleriniz nerede olurlarsa olsunlar yanlarında olduğunuzu bekletmeden hissettirin.

 

 

 

PayPorter

© 2021 PayPorter Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. – Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.