Sepa Sistemi Nedir?

Dijitalleşen Dünya ile birlikte para transfer dünyasında her gün farklı bir gelişme yaşanıyor. Bu gelişmelerden en dikkat çekeni SEPA sistemidir.

SEPA(Single Euro Payments Area –  Avrupa Tek Euro Ödeme Alanı )  Avrupa Birliği’nin euro cinsinden banka havalelerini basitleştirmeye yönelik bir ödeme entegrasyonu girişimidir.

SEPA Sisteminin Amacı Nedir?

SEPA, “Single Euro Payments Area” (Avrupa Tek Ödeme Alanı) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. SEPA’nın amacı, sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırmak ve daha önce parçalanmış olan euro ödemeleri için ulusal pazarları tek bir yerel pazara dönüştürmektir.

SEPA sistemi ile bir avro bölgesi ülkesinde banka hesabı olan kişiler, örneğin yeni bir ülkede işe girdiklerinde, avro bölgesinin her yerinde maaş almak ve ödeme yapmak için bu sistemi kullanabilirler.

2020 itibariyle, SEPA’da Avrupa Birliği’nin 27 üye devleti, Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin dört üye devleti (İzlanda , Lihtenştayn , Norveç ve İsviçre ) ve Birleşik Krallık’tan oluşan 36 üye bulunmaktadır. Ayrıca AB ile parasal anlaşmaları olan dört mikro devlet, “Andorra , Monako , San Marino ve Vatikan Şehri’ni de kapsamaktadır.

SEPA transferleri Avrupa Birliği (AB) içinde para transfer etmenin zahmetsiz bir yoludur. Paranızı bir avro bölgesi ülkesinden diğerine geçirmenin en hızlı, en ucuz ve en güvenli yollarından biridir. SEPA, euro dışındaki para birimlerindeki ödemeleri kapsamaz.

SEPA Banka Havalesi Nedir?

SEPA, avro bölgesindeki iki sınır ötesi banka hesabı arasında avro (€) cinsinden ödeme göndermenize ve almanıza izin veren Avrupa ağıdır. SEPA ile avro bölgesi içinde para göndermek, normal yerel banka transferlerinizi yapmak kadar kolaydır. Daha az zaman harcayarak işlemlerinizi güven içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

SEPA Banka Havalesi Nasıl Çalışır?

Üç farklı hizmet sunan üç tür SEPA banka havalesi vardır:

  • SEPA Kredi Transferi
  • SEPA Anında Kredi Transferi
  • SEPA Otomatik Ödeme Transferi

SEPA Kredi Transferi

Genellikle tek seferlik transferler için kullanılan SEPA Kredi Transferi, parayı bir banka hesabından diğerine taşımak için IBAN’ı ve bazen hem gönderenin hem de alıcının banka hesaplarının BIC (İş Tanımlama Kodu) numaralarını kullanır.

Havale onaylandıktan sonra, alıcı ödeme yapıldıktan sonraki bir iş günü içinde parasını almalıdır.

SEPA Anında Kredi Transferi

SEPA Anında Ödeme olarak da bilinen SEPA Anında Kredi Transferi, Kasım 2017’de kurulmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, SEPA Anında Kredi Transferi tamamen hız ile ilgilidir. Gönderici bir SEPA Anında Kredi Transferini onayladıktan sonra, para 10 saniyeden daha kısa bir sürede alıcının banka hesabında kullanılabilir. Bunun nedeni, SEPA Anında Kredi Transferlerinin, sürece herhangi bir aracı dahil etmeden gönderenin bankasından alıcının bankasına doğrudan yönlendirme kullanmasıdır.

SEPA Anında Kredi Transferleri, hafta sonu veya resmi tatillerde ertelenebilecek diğer bankacılık prosedürlerinden farklı olarak, yılın 365 günü 7/24 mevcuttur.

SEPA Otomatik Ödeme Transferi

SEPA Kredi Transferi ve SEPA Anında Kredi Transferinin aksine, SEPA Otomatik Ödeme Transferi sıklıkla tekrar eden ödemeler için kullanılır. Yinelenen ödemelere bazı örnekler, aylık kira, internet veya elektrik faturalarınızı veya düzenli kredi geri ödeme taksitlerinizi içerebilir.

SEPA Transferi Ne Kadar Sürer?

SEPA transferinin tamamlanma süresi, seçtiğiniz SEPA transferinin türüne bağlıdır.

  • SEPA Kredi Transferi bir iş günü sürer.
  • SEPA Anında Kredi Transferi on saniyeden az sürer.
  • SEPA Çekirdek Otomatik Ödeme Transferi en az iki iş günü sürer.
  • SEPA B2B Otomatik Ödeme Transferi en az üç iş günü sürer.

SEPA Transfer Limitleri Nelerdir?

Transfer limitleri seferde transfer edebileceğiniz maksimum para miktarını ifade eder. Bu durum seçtiğiniz SEPA transfer tipine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

  • SEPA Kredi Transferlerinin maksimum transfer limiti 999,999,999,99 €’dur
  • SEPA Anında Kredi Transferleri, bir seferde 100.000 €’ya kadar göndermenize olanak tanır.
  • SEPA Otomatik Ödeme Transferlerinin sabit bir transfer limiti yoktur; bunun yerine limit, alıcı ve gönderen arasında ne üzerinde anlaşmaya varıldığına bağlıdır.

 PayPorter ile SEPA

Avrupa’daki  arkadaşlarınıza ya da ailenize bankalar aracılığıyla para transfer işlemleri gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bankalar aklınıza gelen seçenek olsa da sunduğu yüksek döviz ve havale tutarları ile uluslararası para transfer işlemlerinde en pahalı yollardan biri olacaktır. Bankalar aracılığıyla Avrupa banka hesaplarına yapacağınız EURO para transfer işlemlerinde, göndereceğiniz para transferinin yarısını havale ve döviz işlemlerine yatırmanız anlamına gelir.

Yüksek döviz ve havale ücretlerini ödemeden Avrupa banka hesaplarına EURO para transfer işlemlerini en güvenli ve en hızlı şekilde SEPA ile gerçekleştirin. SEPA bir PayPorter hizmetidir. PayPorter kullanılarak gönderilen para gönderildikten birkaç dakika içinde Avrupa’daki alıcınıza ulaşır.

PayPorter Şube ya da temsilcilerimize gelerek veya kuikpara hesabınızdan SEPA transferi yapmak için tek ihtiyacınız olan alıcının IBAN’ı, alıcı adı ve göndermek istediğiniz miktardır. Sınırlar ötesi SEPA transferini  şimdi keşfetmenin tam zamanı.

PayPorter ile sevdikleriniz nerede olurlarsa olsunlar yanlarında olduğunuzu hissettirin. Size en yakın hizmet noktamızı bulmak için tıklayınız.

PayPorter

© 2021 PayPorter Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. – Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.