Ramazan’da Evden Çıkmadan Yapabileceğiniz 10 Aktivite!

11 ayın sultanı Ramazan, bereketi ve rahmetiyle tüm dünyayı sarıyor. Bir ezanla başlayıp gün sonunda bir ezan ve bir lokmayla biten Ramazan ayı sabretmeyi, hoşgörüyü ve sevgiyi de beraberinde getiriyor. Ramazan demek kalabalık iftar sofraları, samimiyet, lezzetli iftar masaları ve en önemlisi sevdiklerinle aynı masada buluşmak demek. Hepimiz çocukken büyük bir gururla tekne orucu tuttuk, iftarda sıcak pide yemek için uzun pide kuyruklarını bekledik, kalabalık iftar sofralarında heyecanla topun patlamasını bekledik…

Geçtiğimiz iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hepimize kalabalık iftar sofralarına olan özlemimizi artırdı. Bu yıl şartlar biraz daha genişlemiş olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. İşte yeni normal düzende Ramazan’da evden çıkmadan yapabileceğiniz aktivitelere göz atalım.

1. Yeni Lezzetler Deneyin

Oruçlu olduğumuzda bütün gün lezzetli yemeklerin hayalini kurarız. Evde olan malzemelerle iftar sofrası hazırlamaya ne dersiniz? Hatta bunu biraz daha genişleterek sevdiklerinizle beraber challenge bile başlatabilirsiniz. 😊

Riske hiç gerek yok bütün gün aç durdum bildiğim yemekleri yapmak istiyorum diyorsanız Ramazan’a özel lezzet olan pide ve güllacı iftar sofralarınıza dahil edebilirsiniz.

2. Sevdiklerinizi Görüntülü Arayın

Ramazan ayı sevdiklerimizle bir arada olmaya fazlasıyla alışık olduğumuz bir ay. Bu ayda uzakta olan sevdiklerinizle aynı iftar sofralarında buluşamıyor olabilirsiniz fakat gelişen teknoloji sayesinde sevdiklerinizle yan yana olamasanız da çayınızı ya da kahvenizi alıp keyifli sohbetler edebilirsiniz.

3. Egzersiz Yapın

İftar sonrası yediklerimizi sindirmek ve vücudumuzu rahatlatmak için hafif egzersizler gibisi yok. Fakat egzersiz yapmak için iftardan 1-2 saat sonrasını tercih etmelisiniz. Çünkü iftardan sonra vücut yoğun bir sindirim sürecine girer ve bu sürede egzersiz yapmak kalbiniz için yorucu olabilir.

Ramazan’da spor ve egzersiz yapmak kendinizi iyi hissetmenizi ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak.

4. Evinizi Sinema Salonuna Dönüştürün

Ailece izlenebilecek keyifli filmler belirleyip iftar sonrası patlamış mısırla evinizi sinema salonuna dönüştürebilirsiniz. Eski Türk filmleri, neşeli animasyonlar, sevilen komedi filmleri… İnternetin sınırsız dünyasında sayısız film alternatifi sizi bekliyor. Işıkları kapatın, üzerinize ince bir örtü alın, dilediğiniz koltukta filminizi izlemenin tadını çıkarın. Dilediğinizde film arası verebileceğinizi unutmayın, sonuçta filmin makinisti sizsiniz.

5. Dua Etmeye Vakit Ayırın

Ramazan ayında kendinizle baş başa kalmak, duygularınıza kulak vermek, içinizdeki pozitif enerjiyi dışarı çıkarmak için dua etmeye bolca zaman ayırın. Hem Ramazan ayının getirdiği huzur hem de evde tek başınıza dua etmek size içsel bir huzur sağlayacak.

 

6. Bahçe ve Balkon Dekorasyonuna Odaklanın

Hazır bahar gelmişken bahçe ve balkonlarınızı yeşillendirmeye, ev içinde kendinize özel bir kafe alanı oluşturmaya ne dersiniz? Bunun için hasır objeler, kokulu mumlar, yumuşacık puflar ve rengarenk çiçeklerle balkon ve bahçelerinizi daha keyifli alanlara dönüştürebilirsiniz.

Bahçenize yaz için meyve ve sebzeleri de ekmeyi de unutmayın. 😊

7. Çiçeklerinizle İlgilenin

Bu yıl Ramazan ayı tam olarak bahar başlangıcına denk geldi. Bu Ramazan, büyüyen çiçeklerin saksılarını değiştirebilir, çoğalan kökleri birbirinden ayırarak çiçeklerinizi çoğaltabilirsiniz. Solan ya da kartlaşan yaprakları budayarak çiçeğinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bahar döneminde büyüme atağına giren çiçekleri gübre ve vitamin takviyeleriyle desteklemeyi unutmayın.

8. Gölge Oyunu Oynayın

Ramazan’ın tabii ki olmazsa olmazı Karagöz ve Hacivat oyunlarıdır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, gölge oyunları yerini tablet ve telefona bıraksa da evde yapılabilecek etkinlikler arasında hala ilk sırada yer alıyor. Hacivat ve Karagöz oyun setleriyle eski Ramazan günlerini hatırlayıp, evde ailenizle beraber keyifli vakit geçirebilirsiniz.

9. İyilik Yapın

Şüphesiz Ramazan iyilik ve bereket ayı. Ramazan ayında yapılan yardımlarla rahat nefes alabilen ihtiyaç sahibi aileler, kurulan iftar sofraları ile düzenli sıcak yemek yiyebilen muhtaçlar, bayramlık kıyafet ve hediyelerle sevinen yetim çocuklar etrafınızda mutlaka vardır. Bu Ramazan ayında da evden çıkmadan etrafınızdaki ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunabilirsiniz. Bunun için süpermarket ve e-ticaret sitelerinde bulunan Ramazan kolilerinden faydalanabilirsiniz.

10. Sevdiklerinize Sürprizler Yapın

Bu Ramazan sevdiklerinizin yanında olamasanız da sevginizi ve desteğinizi göstermenin birçok yolu var. Yurt dışındaki sevdiklerinize Ramazan kolisi yollayamazsınız belki ama PayPorter ile yapacağınız para transferi ile Ramazan bereketini sınırların ötesine taşıyabilirsiniz. Sevdiklerinize dijital para transferi yapmak isterseniz PayPorter’ın Mobil Cüzdan uygulaması olan “kuikpara”yı cep telefonunuza indirebilirsiniz. Aynı sofrada buluşamasanız da sofranın bereketini paylaşmış olacaksınız.

PayPorter herkese huzurlu ve bereketli Ramazan’lar diler.

 

PayPorter

© 2021 PayPorter Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. – Hızlıpara Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.